Jsou kvalitní barvy dražší než běžný Primalex?

Kvalitní barvyAť už se rozhodnete, že si vymalujete sami, nebo zadáte malování malířské firmě, je jen na vás, jaký materiál použijete. Může to být barva ze „speciální“ nabídky některého stavebního supermarketu, oblíbený Primalex, nebo kvalitní barvy splňující nejnáročnější parametry.

Použitím materiálu z pochybných supermarketových nabídek zboží 3 jakosti, mnohdy chybně skladovaného, si přiděláte víc starostí než užitku. Loupající se malba, zrychlené žloutnutí nebo ztráta barevnosti, náchylnost ke vzniku plísní vám za pár korun nestojí.

Jak je to ale s klasickými levnými nátěry? Řadí se k nim hlavně oblíbený Primalex Standard a Primalex Plus, barvy Remal, Supermalba od HET a několik dalších.

Jejich společným znakem je, že jsou při nákupu levné. Při běžné spotřebě vymalujete z 15 kg bílé barvy přibližně 90 m2, cena materiálu je tak zhruba 3-4 Kč/m2.

Cena kvalitních barev Caparol, Jub, Weber apod. je při podobné spotřebě kolem 5 Kč/m2, u omyvatelných barev pak kolem 6-8 Kč/m2.

Pokud se ovšem nenecháte odradit od na první pohled vyšší ceny na etiketě, pak například s barvou Dulux Acryl Matt malujete zhruba za 4,50 Kč/m2. Důvodem je vysoká kryvost a především velmi nízká spotřeba, z 10 litrů vymalujete kolem 120 m2.

Pokud srovnáte kvalitu popisovaných barev, pak už jen pouhým pohledem zjistíte, že kvalitní barvy mají ihned po otevření (pokud jsou správně skladovány) stále stejnou konzistenci a odstín. Je jedno, jestli koupíte jedno balení nebo deset a budete je napojovat uprostřed stěny. Kvalitní barvy mají vysokou stálost pigmentů a není obvykle problém oprav po delší době. Proti tomu levné hlinkové nátěry mívají různou hustotu, různé odstíny. Případné opravy malby už po pár týdnech jsou prakticky vyloučeny.

Srovnávat bělost „hnědých“ Primalexů a kvalitních barev nemá už vůbec žádný smysl.

Co ovšem smysl má, je tloušťka vrstvy nátěru.
Moderní kvalitní barvy jsou ve většině případů tenkovrstvé. Mají vysokou kryvost a mnohdy stačí jeden nátěr místo nezbytných dvou u levných hlinkových barev. Zároveň mají o mnoho vyšší soudržnost a snesou více přetření.
Dochází zde proto k rozdílu v míře zatěžování původní malby a tím i době, kdy je nutné staré malby odstranit, oškrábat.

Pokud do ceny běžného Primalexu připočtete častější škrábání starých maleb, rychlejší žloutnutí a prašnost stěn, pak kvalita a cena jednoznačně mluví pro kvalitní barvy renomovaných výrobců.

Proto u nás běžný „levný“ Primalex nehledejte. Malujeme kvalitními barvami především proto, abychom ušetřili čas sobě i vám. Vy se pak můžete věnovat práci, kterou umíte nejlépe, a v době volna odpočívat.

Poptávku nám můžete poslat přes tento formulář, nebo nám zavolejte na některý z uvedených telefonů.

[contact-form 1 „Kontaktní formulář 1“]

Duben 6, 2010