Malování interiéru – tónování barev

Malování interiéru - tónování barev

Moderní interiér

Současné barevné trendy jsou stále propracovanější a odvážnější. Moderní interiéry odrážejí individuality každého jedince a jeho okolí, způsob života, oblékání i vlastní tvořivost. K těmto trendům také patří požadavky na častější změny interiéru.
Pokud neplánujete celkovou rekonstrukci s výměnou podlah a nábytku, pak barevné změny stěn a dekorativních doplňků bývají nejrychlejším a také nejekonomičtějším řešením těchto požadavků.

Výběr barev

Při výběru barevného ladění je třeba postupovat s rozmyslem a řídit se především vlastním citem a intuicí. Zároveň je vhodné přijmout zažitá a osvědčená pravidla. Jedním z nejdůležitějších je kombinace maximálně tří hlavních barev včetně nábytku, podlah a doplňků. Jak hlavní, tak doplňkové barvy by měly být správně odstupňované, splňovat požadavek na stejnou jasnost a decentnost, vycházet z kombinací určených barevným kruhem.

Amatérské tónování „od oka“

S těmito požadavky kontrastuje zažitá nedůvěra české společnosti k tónovacím automatům. Tónování barev ve specializovaných prodejnách je považováno za drahé a „pro těch pár metrů zbytečné“. Realita je však zcela jiná.

Amatérské tónování bílé barvy tónovacími pigmenty má řadu nevýhod:

  • můžete míchat pouze světlejší barvy, tmavší odstíny prakticky namíchat nelze
  • téměř s jistotou nelze namíchat přesný odstín, který potřebujete
  • pokud nepoužijete váhy a odměrky, pak odstín, který je již na zdi, v případě potřeby domíchání téměř jistě netrefíte

Obsah pigmentů v základní barvě by měl být maximálně 5%, v případě většího množství začíná docházet k tvorbě map a skvrn na výsledné malbě.
Při tónování nevidíte skutečný odstín po uschnutí. Proto je prakticky nemožné trefit odstín odpovídající nábytku, podlahám a doplňkům v interiéru.
Pokud není správně odhadnuto množství namíchané barvy, velmi často se stává, že je nutné přemalovat znovu celou již namalovanou plochu. I nepatrný rozdíl v odstínu domíchané barvy je uprostřed stěny pohroma.

Kvalitní tónované barvy

Při nákupu tónované barvy z výroby máte poměrně omezené možnosti odstínů. Většinou se výrobci snaží tónovat do některého z velmi oblíbených odstínů, jednotlivé barevné řady pak obsahují maximálně několik desítek odstínů.

Pokud se pro tyto barvy rozhodnete, vyvarujte se jedné z nejčastějších chyb, spolehnutí se na doporučené spotřeby barvy od výrobce. Většina z těchto údajů je v reálných podmínkách nedosažitelná, výrobce počítá s málo nasákavým, zcela hladkým povrchem, bez ztrát. Jednou z opomíjených ztrát je například barva, která zůstane ve válečku po malování. Zároveň je nutné počítat s doporučením výrobce ohledně počtu nátěrů.

V reálné situaci proto kbelík 2.5kg barvy, kde je uvedena vydatnost až na 25m2 plochy, vystačí při malbě na sádrokarton ve dvou nátěrech na maximálně 8-10m2. Při ceně na jeden m2 pak tónovaná barva z tónovacích automatů vychází o několik desítek procent levněji, někdy i na poloviční cenu.

Velký pozor při nákupu hotových barev si dejte také na účel, ke kterému je barva určena. Zvlášť stavební velkoprodejny mívají často chybně rozřazené barvy podle použití a odborná kvalita personálu je zcela nedostačující. S drahou a kvalitní lazurou udělá odborník na stěně kouzla, ale vymalovat se s ní prostě nedá. Přesto někteří „takymalíři“ jsou schopni vzít váleček a po pátém flekatém nátěru Vás hnát do obchodu pro další kbelík.
Tónování barev - barevný kruh

Tónovací automaty

Výhodou specializovaných prodejen barev je možnost výběru odstínu podle vzorníku barev, který bývá sestaven po listech, na kterých je barevná řada odstínu s různými světlostmi. Lepší prodejci Vám příslušný vzorník půjčí.

Odstín se pokuste s doplňky porovnávat nejen při umělém osvětlení interiéru, ale i při běžném denním světle. Vzorek barvy v políčku vzorníků vypadá obvykle světlejší, než ve skutečnosti. Není to chyba vzorníku, ale lidského oka. Zkuste si proto přiložit vzorník na známé barevné plochy (například kuchyňskou linku, podlahu, potah křesla) a zjistěte si světlost, která Vám bude nejpříjemnější.

Dobrý prodejce by Vám měl poradit, kolik barvy budete potřebovat. Přesto v případě, že byste potřebovali barvu domíchat, stačí s dokladem zajít zpět do prodejny. Namíchají Vám zcela identický odstín v libovolném množství (obvykle 1, 2, 5, 7.5, 15 a 25kg). Větší množství bývají cenově výhodnější. Také různé odstíny mají různou cenu. Základem je kvalitní základová (většinou bílá) barva, tzv. báze. K ní se domíchají laboratorně stanovená množství pigmentů. Souhrnně lze říct, že levnější světlejší odstíny přidají k ceně báze pouze několik korun na jeden kilogram, u tmavých odstínů to mohou být i desítky korun na jeden kilogram. Celkově však cena pigmentů málokdy přesáhne 10% z ceny báze. Považovat proto cenu míchání v tónovacích automatech za vysokou je nesmysl. Samozřejmě to platí za předpokladu, že chcete opravdu kvalitní barvy za rozumnou cenu. Jakýkoliv „bílý“ Primalex tónovaný ručně tyto kvality nemá.

Kontakt

Pokud Vás článek zaujal a chcete se na něco zeptat, nebo byste od nás rádi dostali nezávaznou nabídku na malování či některou z našich dalších služeb, napište nám, případně využijte některý z dalších kontaktů. Rádi vám odpovíme.

[contact-form 1 „Kontaktní formulář 1“]

Únor 18, 2010